Kad god se dijete ne ponaša u skladu s normama roditelja uglavnom kažemo da je u pubertetu ili da ga peru hormoni. Tako nam je pubertet kriv za kojekakva ponašanja koja nisu u skladu s društvenim normama ali i s ponašanjem djeteta koje nema postavljene granice.
Pubertet je zapravo razvojna faza tijekom odrastanja koja se odnosi na razvoj tijela. Dakle, radi se o biološkom procesu kada tijelo djeteta sazrijeva iz djetinjstva u odraslu osobu. Kod djevojčica je to nešto ranije nego li kod dječaka.
Ako išta živcira roditelje onda je to pubertet u kojem dijete više nije ono malo anđeosko biće već biće s rogovima koje se počinje suprotstavljati.
Pubertet je period u kojem:
Dijete prestaje biti malo, slatko i poslušno
Dijete počinje propitkivati različite reakcije, naredbe ili komentare roditelja te se češće buni zbog čega nešto mora činiti ako mu se ne čini. Takvo dijete postaje nešto teže za odgajanje. No, ako ste kao roditelji razvili bliski odnos s djetetom i povezali se s njime prije puberteta onda ćete usprkos tome moći graditi odnos iako će dijete i dalje početi postavljati kritička pitanja.
Dijete često mijenja raspoloženja
Kako djetetovim ponašanjem vladaju hormoni i više nego li dijete tu išta može činiti, raspoloženje će se često mijenjati pa ćete iz sata u sat dobivati različita ponašanja od istog djeteta.
Dijete sve više traži slobodu
Mnoga djeca će težiti slobodi odlučivanja iako nisu još uvijek dovoljno odrasli da donose pravilne izbore, no ako im nećemo dozvoliti da to čine, neće ni naučiti donositi životne izbore kao dorasla osoba. Ono što je češće problem u tome je to da zaboravljaju na osobnu odgovornost te im je teže učiti i izvršavati svoje obaveze jer se izgube u osjećaju slobode. Ovo se ne odnosi na svu djecu. Neka su djeca razvila osobnu disciplinu i to se njih ne dotiče.
Dijete nema potrebu baš sve dijeliti s roditeljima
Do puberteta je dijete gotovo sve dijelilo s roditeljima, povjeravalo se i tražilo savjete a sada odjednom dosta toga dijeli s vršnjacima a manje s roditeljima te roditelji imaju dojam da polako gube dijete i odnos.
Roditelji se plaše da dijete ne napravi neku glupost
Kako se od pamtivijeka spominje pubertet kao kritičan period u životu djeteta, tako roditelji s prvim djetetom strahuju da dijete ne napravi neku glupost koja će mu obilježiti život. Iz tog straha, pritišću dijete još i više te dijete pruža otpor i ponekad iz inata učini nešto.
I roditelji prolaze kroz svoje osobne krize
Negdje sam pročitala da je najgore kada se poklope pubertet djeteta i menopauza majke. Obje životne faze su obilježene preplavljivanjem hormona i ni za koga nisu lake. U ovom stresnom vremenu, neki roditelji i sami prolaze svoje osobne krize te im je dodatno opterećenje baviti se hormonima djeteta.
Kako da si roditelji olakšaju prolazak djeteta kroz pubertet?
Dragi roditelji, ne shvaćajte osobno sve što vam dijete govori zato što kroz dijete progovaraju hormoni i dijete najčešće i samo zažali za izgovoreno ali se u tom kaosu ne snalazi.
Slušajte dijete više nego li da pametujete, savjetujete ili vršite diktaturu. Tijekom puberteta dijete vas najviše treba kao podršku i razumijevanje kako bi se lakše nosilo s vlastitim neobičnim stanjima.
Dajte djetetu osjećaj izbora jer ono teži za slobodom i poštovanjem. Umjesto da naređujete i kontrolirate, radije izaberite više opcija među kojima dijete može izabrati. Tako će imati osjećaj da vam je važno i da vam je stalo do njega.
Nastojte biti uzor a ne savjetnik jer ipak će dijete slijediti vaše ponašanje a ne izgovorene riječi. Ako ćete ostati smireni i pribrani, dijete će moći kopirati vaša ponašanja za razliku od toga ako i sami imate ispade i radite drame.
Imajte zajedničke male rituale kojima ćete i dalje graditi odnos i povezivati se. To će vam održati odnos i u kriznim situacijama.
Nije lako ali je moguće. Ako su uspjeli drugi, uspjet ćete i vi!
Želim vam puno sreće, a ako zapne – tu sam!
Vaša Anita V., savjetnica za roditeljstvo i osobni razvoj